Máme radi Slovensko
Metodický materiál pre učitreľa
SZABÓOVA SKALA – metodický materiál pre učiteľa
Predmet
Ročník
Tematický celok
Učivo
Regionálna výchova
5.
6.
7.
Prírodné krásy nášho regiónu
Z výšky spoznávam svoj región –
SZABÓOVA SKALA
Biológia
8.
Vnútorné geologické procesy
Vyvreté horniny
Geografia
9.
Regióny Slovenska a možnosti ich rozvoja
Banskobystrický kraj
Ciele: • Poznať chránené územie - prvú prírodnú rezerváciu na území Slovenska
• Rozpoznať niektoré druhy chránených rastlín a živočíchov v chránenom území
• Vedieť sa orientovať na mape
• Spoznať susedné dediny blízkeho regiónu z výšky
Forma vyučovania: •turistická vychádzka
Metódy učenia sa: riadený rozhovor, situačná metóda, skupinová práca, projektová metóda,
zážitkové učenie, metóda 3-2-1
Učebné pomôcky: písacie potreby, tablet, pur pena, temperové farby, farebný papier,
Učebné zdroje: • multimediálny didaktický nástroj – FILM o Szaboóvej skale,
• metodický doplňujúci materiál vytvorený pre učiteľa -
http://zshliniknadhronom.edupage.org/text17/?
Čas: • 3 vyučovacie hodiny – bloková forma – zážitkové učenie na Szabóovej skale
• 3 vyučovacie hodiny – spracúvanie výstupov
Výstupy:
• elektronický herbár
• elektronická kniha hmyzu
• 3D model Szabóovej skaly - maketa
SCENÁR VYUČOVACEJ HODINY:
Príprava na turistickú vychádzku – vyučovacia hodina prebieha v triede. Žiaci vopred vedia, že klasické vyučovanie v ten deň nahradí turistická vychádzka. Informáciu pre rodičov dostanú vopred na papieri s dôrazom dohliadnuť na vhodné oblečenie, obuv, pitný režim dieťaťa.
MOTIVAČNÁ FÁZA:
Žiaci dostali pred turistickou vychádzkou úlohu zistiť si na internete alebo v knižnici informáciu o mieste, kde sa chystáme. Pred samotným odchodom zistíme splnenie domáceho zadania metódou
3-2-1. Každý žiak dostane čistý papier so svojím menom. Naň napíše:
• 3 dôležité veci, ktoré si si zapamätal o Szabóovej skale
• 2 informácie, ktoré ťa o Szabóovej skale najviac zaujali / prekvapili
• 1 informáciu, na ktorú by si sa rás spýtal, pretože si na ňu nenašiel odpoveď
Papier s odpoveďami si učiteľ pozbiera, skontroluje, či sa žiaci na turistickú vychádzku aj teoreticky pripravili.
Žiakom oznámime program turistickej vychádzky:
• Upozorníme na bezpečnosť, ochranu zdravia, ohľaduplnosť.
• Riadime sa pokynmi vyučujúceho alebo (turistického sprievodcu – je možné skontaktovať sa
s členmi miestneho Klubu slovenských turistov –TEMPO Hliník nad Hronom).
• Počas vychádzky pracujú žiaci v skupinách a spoločne plnia čiastkové úlohy pre vypracovanie
projektu.
• Každá skupina dostane zadanie úloh aj písomne.
• Výstup bude mať podobu projektu, ktorého finálne spracovanie môže byť domácou úlohou alebo na
ňom žiaci môžu pracovať na nasledujúcich hodinách ( pozn.: podľa toho, koľko vyučovacích hodín si
na takýto typ hodiny vyčleníte.)
EXPOZIČNÁ FÁZA:
Zadanie pre prácu v teréne:
1. Počas našej 1. turistickej výpravy pozorne sledujte okolitú prírodu, zapisujte si aké druhy stromov, kríkov, rastliniek, hmyzu a prírodných úkazov sa v chránenej oblasti vyskytujú.
NIČ NETRHÁME!
2. Všetko zaujímavé môžete zaznamenávať do tabletov. Z vašich materiálov ( fotografie, videá) budete zostavovať elektronický herbár.
3. Pri výstupe na vrchol Szabóovej skaly sa rozhliadnite a pomenujte okolité obce, ktoré vidíte z miesta, kde sa nachádzate. Potom ich zakreslite do slepej mapky.
4. Zamerajte sa na prírodné celky – poznačte si ich opäť do mapky.
Pohľad na región zhora je neopísateľný, preto necháme žiakom si ho „vychutnať“, aby mali dostatok času aj na zachytenie prírody do tabletov, a vlastné spoznanie toho, čo si naštudovali.
Zadanie pre projektovú domácu úlohu:
1. PO STOPÁCH PÁNA SZABÓA
Zostavte ELEKTRONICKÝ HERBÁR – rastlín, stromov a kríkov rastúcich na Szabóovej skale aj s popisom. Na popis využite encyklopédie, internet. Fotografie musia byť vlastné.
2. Nezabudnite aj na zástupcov živočíšnej ríše – ELEKTRONICKÁ KNIHA HMYZU
3. Informácie o Szaboóvej skale spracujte do podoby knihy – formát A4.
4. Kniha bude obsahovať tieto časti s týmito názvami:
A/ Názov knihy: 1. výprava po regióne – SZABÓOVA SKALA
Autori knihy
B/ SZABÓOVA SKALA – stručné informácie
B/ BOLI SME, VIDELI SME... – fotografia skupiny, mená jej členov, krátka informácia o tom, kde, kedy ste boli, čo ste videli, čo ste sa naučili...
C/ POHĽAD ZHORA V CERUZKE – slepá mapka, do ktorej ste zakresľovali okolité obce,
prírodné celky, obce môžete dotvoriť erbami a pod..
5. SZABOOVA SKALA DO POLICE – vytvorte 3 model Szabóovej skaly ( materiál podľa vlastného výberu – napr. – pur pena).
6. FILM o SZABóovej skale - vytvorte krátky film v programe MOVIE MAKER o Szabóovej skale.
Jednotlivé skupiny žiakov nerobia všetky zadania. Z úloh 1., 5., 6. si žiaci vyberú dobrovoľne. Potom sa projekty jednotlivými skupinami odprezentujú.
Všetky výstupy možno zároveň použiť ako vzdelávací materiál - v motivačnej, expozičnej aj fixačnej časti hodiny.
Motivačná časť – ako hlavný zdroj informácií
Expozičná časť – pri vysvetľovaní a oboznamovaní sa s novým učivom
Fixačná časť – pri upevňovaní a opakovaní.
Náš tip: Po vytvorení tohto videa sme ho použili v diagnostickej fáze hodiny, nakoľko tvorilo
časť skupinového výstupu žiakov.
Druhýkrát sme ho použili hneď v motivačnej časti, aby žiaci videli, kam povedú ich
kroky na najbližšej regionálnej výchove.
Fixačná fáza bola tiež zaujímavá a zároveň veľmi zábavná. Pustíme žiakom
film, ale bez zvuku. Úlohou žiakov bude pripraviť si text, využiť vedomosti
o spomínanej skale, improvizáciu a zahrať sa na komentátorov. Film
môžeme rozdeliť do skupín ( po častiach, alebo vcelku).
Odkazy na webové stránky k tejto téme nájdete na:http://zshliniknadhronom.edupage.org/text17/?
Pri návšteve Szabóovej skaly odporúčame navštíviť aj:
BRALCE –Kečku, prírodnú rezerváciu - http://www.kstzh.wbl.sk/Stiavnicke_vrchy.html
Sklené Teplice - 3,5 km od Szabóovej skaly
http://www.kamnavylet.sk/atrakcia/termalne-kupalisko-sklene-teplice-sklene-teplice
POZN.: Poplatky, vstupné, otváracie hodiny: žiadne
Autobusové spojenie: ( veľmi dobré ): zastávka SAD Hliník nad Hronom
Vlakové spojenie: železničná stanica Hliník nad Hronom