• História školy

• História školy v Hliníku nad Hronom je veľmi úzko spätá s kostolom a farou. Je predpoklad, že vznikla v čase, kedy pri kostole začal pracovať organista. Ten sa popri cirkevnej práci venoval aj vzdelávaniu a výchove detí.

• 14. storočie
            • Podľa písomných záznamov zo 14. storočia prvá škola bola postavená v blízkosti kostola, kde sa našli jej pozostatky. Na mieste tejto budovy neskôr postavili ďalšiu školu, do ktorej chodili ďalšie generácie našich predkov. V roku 1729 však pri veľkom požiari v obci vyhorela. Obnovili ju v priebehu rokov 1729-1737.

• 1883
            • Keďže počet detí v Hliníku rástol, bolo potrebné rozšíriť ju o ďalšie priestory. V roku 1883 dal kňaz Ignác Kubiš zdvihnúť budovu o jedno poschodie a zároveň ju aj opraviť. Táto budova bola až do polovice 20. storočia centrom vzdelávania pre Hliník nad Hronom aj okolité obce . Do septembra 2006 v nej  drali nohavice“ aj naši žiaci I. stupňa. Táto budova prešla veľkou rekonštru-kciou v roku 2001.

• 1960
            • V roku 1960 bola vybudovaná nová budova školy v časti obce pod Kalváriou. V čase svojho dokončenia mala 13 tried pre 3. – 9. ročníky. Odvtedy boli v Hliníku dve školy. Na rozlíšenie si ich obyvatelia pomenovali "nová škola" a "stará škola . V sedemdesiatych rokoch bola k novej škole pristavená telocvičňa a jedáleň. V prístavbe (bývalé potraviny) sa nachádzali školské dielne.

• 2006
            • V roku 2005 začala celková rekonštrukcia prístavby novej školy (bývalé dielne ) a 7. septembra 2006 boli žiaci zo starej školy presťahovaní do týchto vynovených priestorov. V strategickom pláne školy bol presun všetkých tried plánovaný postupne až do roku 2008. V predstihu sme tak splnili jeden z našich hlavných cieľov - vyučovať všetkých žiakov v jednom areáli školy.

• 2009
            • Rekonštrukcia, rozšírenie a modernizácia školy cez projekt podporený z fondov EU