Obecnému úradu v Hliníku nad Hronom vyslovujeme veľké poďakovanie a pochvalu zároveň za každoročné slávnostné prijatie deviatakov u pána starostu a následné odovzdávanie vysvedčení, ktoré je vždy pripravené na vysokej úrovni. ĎAKUJEME link FOTO
Naši deviataci, aj keď ich kroky povedú už iným smerom
Záverečná...
"
Tak už je to tu, toľko sme sa jej báli... ZÁVEREČNÁ...
" znelo pri rozlúčke deviatakov s mladšími spolužiakmi a učiteľmi v telocvični našej školy. Potom ich kroky smerovali už len na obecný úrad, kde ich čakalo prijatie u pána starostu a slávnostné odovzdávanie vysvedčení.
Tak šťastnú a úspešnú cestu v ďalšej životnej etape, milí naši deviataci!
Pomoc pri záchrane zdravia
Podať človeku pomocnú ruku, keď to potrebuje, je čin hodný pochvaly a zvlášť vtedy, keď je "v hre" zdravie a život človeka. My k pochvale pridávame aj obdiv, pretože pomocnú ruku v podobe privolania rýchlej zdravotnej služby panej, ktorá sa necítila dobre, zvládli s rozvahou 3 dievčatá z našej školy Linda Boboková (5.A) a sestry Silvia a Sofia Hučkové. Na veľké veci, človek nemusí byť veľký a my sme vďační, že sa môžeme učiť aj od našich žiakov.
Čistiareň odpadových vôd
V piatok 25.6. si mohli siedmaci zopakovať to, čo sa naučili v škole. Navštívili čistiareň odpadových vôd v Hliníku nad Hronom. Na vlastné oči sa mohli presvedčiť, že na čistenie odpadových vôd sa využívajú dve metódy: mechanické čistenie - filtrácia a usadzovanie, druhá metóda - biologické čistenie pomocou mikroorganizmov. Overili si, že z ČOV vyteká čistá voda vhodná napríklad na zavlažovanie.
Deň v Zveroparku
Veselý deň, plný slnka, dobrej nálady a detského džavotu, prežili prváci vo Zveroparku v Revišskom Podzámčí. Deti si doslova užili predposledný deň v spoločnosti zvieratiek a detských atrakcií...
5
OBHAJOBY ABSOLVENTSKÝCH PRÁC 2021
S radosťou a hrdosťou zároveň, môžeme spokojne povedať, že brány našej školy opúšťajú ďalší úspešní absolventi. Reč je o našich deviatakoch, ktorí aj v tomto náročnom školskom roku zvládli napísať svoju absolventskú prácu, odovzdať ju a úspešne ju aj obhájiť na záverečných obhajobách. O zaujímavé a originálne práce doplnené vlastnými prínosmi nebola ani tento rok núdza a bolo naozaj ťažké vybrať tie naj.
Cenu riaditeľky školy za obsahovo kvalitnú prácu a zaujímavú prezentáciu získali :
Boris Uhrín (Sci-fi)
Saška Kalamarová (Karate)
Hugo Demko ( Astrológia)
Simon Varga (Kolky)
Oceneným srdečne gratulujeme a veríme, že nadobudnuté vedomosti, zručnosti a skúsenosti využijú v ďalšej životnej etape všetci naši absolventi.
4
ROBINSON CRUSOE V ČASE
Robinson Crusoe bol ústrednou postavou blokového vyučovania u siedmakov a podarilo sa mu pekne prepojiť nielen predmety (SJL- ANJ-GEO-VYV) s kritickým myslením a učením vonku, ale aj minulosť so súčasnosťou. Na literatúre sme sa zoznámili nielen so slávnym knižným Robinsonom, ale aj s chlapíkom , vďaka ktorému príbeh najslávnejšieho stroskotanca vznikol, pozreli sme sa , čo bolo realitou a čo fikciou. Žiaci si sami rolu Robinsona vyskúšali a stratení v Stredozemnom mori zisťovali, na akom ostrove sa ocitli. V školskej záhrade prebádali a potom vytvorili povrch ostrova, ktorý nezabudli ako znalci geografie predstaviť. V angličtine si zas prostredníctvom denníka precvičili minulý čas a v spoločnej diskusii otvorili úvahy o tom, že aj v 21. storočí má spoločnosť svojich Robinsonov. Tímová práca, tvorivosť a pohodová pracovná atmosféra boli dôkazom toho, že takéto vyučovanie sa nám páči
.
6
ZA TAJOMSTVAMI HRADU ŠÁŠOV
Na putovanie za tajomstvami hradu Šášov sa prostredníctvom blokového vyučovania mohli vybrať žiaci z 5.A triedy. Na literatúre spoznali regionálnu povesť O Šášovskom hrade, ktorej porozumenie si overovali v komiksovej povesti, pozbierali všetky podstatné mená v okolí hradu a roztriedili ich do pomyselných komnát podľa vzorov. V cinquainoch predstavili hlavného hrdinu, podľa ktorého hrad dostal svoj názov. Keďže žiaci vedeli, že vďaka dobrovoľníkom na hrade stále pokračujú záchranárske práce, na chvíľu sa zahrali na stavbárov a spočítali, koľko dlažby bude treba ešte dokúpiť na vydlaždenie druhého predhradia, pomerali hradné múry, pozisťovali, z akých telies bol pôvodný hrad postavený. Podľa dobovej fotografie a využitia vedomostí o telesách nakoniec sami hrad z kociek postavili. Výtvarné zručnosti zas využili vo svojich návrhoch erbov a historické zaujímavosti ich preniesli do stredovekej hradnej kuchyne. Šikovní piataci všetky zadania s prehľadom vyriešili a na úrovni i odprezentovali. Hoci úlohy sa na prázdniny nedávajú, jednu odporúčanú piataci predsa len dostali -- ísť Šášovský hrad omrknúť aj naživo
4
Spoločné kamienkové čítanie
Prváci sa tento rok, hoci bol náročnejší, popasovali s písmenkami a slovami naozaj bravúrne. V 2. polroku už začali čítať svoje vybrané knihy, ktoré najprv online, neskôr prezenčne predstavovali. A nebolo ich málo. Za každú prečítanú knihu dostali za triedu farebný kamienok do čítacieho pohára. A koľko ich bolo? Spolu sa im podarilo prečítať 128 kníh. Tento počet im, aj nám urobil obrovskú radosť. Na budúci rok pokračujeme
...
3
Zaujímavý život usilovných včeličiek
Kto ešte nepočul pani Janku Ľubuškú rozprávať o včielkach, môže ľutovať. Hravou formou cez príbehy, ktoré sama prežila so svojimi včielkami, svojim poslucháčom priblíži život včiel v úli, ich prácu, zvyky, správanie sa, zber nektáru, ... odpovie na všetečné otázky detí a poteší ich aj výrobkami z vosku, hojivými mastičkami, mydielkami. Opäť ju radi privítame a už teraz sa tešíme!
Žiaci 1. stupňa ZŠ
3
Spoločenstvo včiel
A včielkam sa ešte v máji venovali aj žiaci 2.A triedy počas tematického vyučovania. Pracovali vo dvojiciach, kde sa dozvedeli veľa nových informácií, ktoré potom odprezentovali svojim spolužiakom.
6
Ako sa mám postarať o svoj bicykel
sme sa naučili na stretnutí s odborníkom, ktorý nám trpezlivo a podrobne vysvetlil, čo všetko patrí k starostlivosti o bicykel. Už vieme, že nestačí sa na bicykli iba voziť, treba sa o bicykel aj starať, aby nám slúžil, čo najdlhšie. Už vieme, ako si zalepiť defekt, vieme, ako napraviť spadnutú reťaz a vieme aj to, čo všetko patrí do povinnej výbavy bicykla. Pripomenuli sme si tiež, ako sa správať v premávke. Súťažili sme, kto najrýchlejšie nafúka koleso a všetci sme dostali malý darček – reflexný prvok na ruku, aby sme boli na ceste videní.
detí ŠKD
4
Putujeme hudobným svetom
Šiestaci na hodinách hudobnej výchovy pracovali na projekte Putujeme hudobným svetom. Každá skupina si vybrala jeden štát a pripravila o ňom projekt, ktorého súčasťou boli informácie o hudbe národa, ale tiež zvyky, tradície, či zaujímavosti. Skupiny posledný týždeň na školskom dvore svoje práce úspešne prezentovali.
Čo sme si zasiali, to si aj zjeme
Už v máji sa žiaci 4. A zhostili projektovej aktivity, na ktorej výsledok si museli počkať cca 2 mesiace. Najskôr si vyrobili vzorkovníky semien a zhodli sa na tom, že si zasejú reďkovku. Pred tým, ako zasiali semienka reďkovky, museli sa o svoj "kúsok zeme" postarať. Výsledok a proces rastu chodili pravidelne kontrolovať. A aký je ten výsledok? Veď posúďte....
3
Hráme povesti
Na hodinách literatúry v 5.B žiaci v skupinách pracovali so slovenskými povesťami. Pripravili si scenáre, skúšali, vyrábali kulisy. Záverečnú časť tvorili malé divadielka, ktoré potom predviedli svojim spolužiakom v malom improvizovanom divadle. Povesť o vodníkovi, O Golemovi, Čertovská skala, Matej kráľ a bača - či žiakmi vymyslená povesť O hliníckom čertovi sa im vydarili, divadielka sa páčili hercom aj divákom.
1
75 metrov fyziky
Naši ôsmaci sa rozhodli na projektovom vyučovaní porovnať svoje rýchlosti pri zdolávaní zákutí školského areálu. Či sú rýchlejší na kolobežke, bicykli, pri behu, chôdzi. Museli zmerať ďalšie fyzikálne veličiny: čas, dráhu, následne všetky údaje spracovať a rýchlosť vypočítať.
4
Vodné spoločenstvo v areáli školy
Voda je prostredím pre život mnohých živočíchov a rastlín. Preto sa vybrali žiaci 4. A a 4. B za poznávaním uvedeného spoločenstva k školskému jazierku, vyzbrojení provizórnymi lupami. Tam pátrali po stopách vodného spoločenstva. Okrem toho si niektorí vyrobili vlastné akváriá, ktorými skrášlili vnútorné priestory školy.
2
Čarovná moc liečivých byliniek
Žiaci 3. ročníka majú tiež radi zážitkové učenie a bádateľské aktivity. Na hodinách PDA sa zoznámili s liečivými rastlinami a vytvorili atlas liečivých byliniek. Počas edukatívnej časti v triede rozvoniavali prinesené bylinky a bylinkové čaje. Po splnenej práci a vychladnutí čajov, mohla začať ich ochutnávka a relaxačná chvíľka.
1
Na bicykli za krásami okolia...
V cyklistickom krúžku malí aj veľkí cyklisti zažívajú mnoho zážitkov. Nie vždy je však cyklistika jednoduchá. Občas treba šliapať do pedálov do veľkých kopcov, inokedy sa z veľkého kopca spustiť dolu a užívať si jazdu. Okolitá príroda nám ponúka mnoho pohľadov a medzi tie najkrajšie patria pohľady zo sedadla bicykla.
5
Čistiareň odpadových vôd a verejnej kanalizácie
Uvedenej exkurzie sa zúčastnili naši štvrtáci, ktorí sa oboznámili so základným princípom čistenia odpadových vôd. Najväčším zážitkom pre žiakov bolo vidieť prvotný proces a finálny výsledok - z čistiarne odtekala priezračná voda. Žiaci so záujmom počúvali výklad p. I. Krátkeho, ktorému ďakujeme za jeho čas i prístup.
4