• AKTIVITA č. 2 Školský psychológ

• Cieľ aktivity: Vytvorenie inkluzívneho tímu doplnením pozície školského psychológa

Úloha školského psychológa:

1. Zameriavať sa na odborné činnosti v rámci orientačnej psychologickej diagnostiky, idndividuálneho, skupinového alebo hromadného psychologického poradenstva, psychoterapie, prevencie a intervencie k deťom a žiakom s osobitným zreteľom na proces výchovy a vzdelávanie v ZŠ.

2. Poskytovať individuálne a skupinové psychologické služby, poradenstvo a konzultácie v procese výchovy a vzdelávania žiakom, zákonným zástupcom, pedagogickým zamestnancom. Zebezpečiť odbornú psychologickú starostlivosť žiakom s ťažkosťami v učení a v správaní, zdravotne znevýhodneným žiakom a žiakom zo sociálne znevýhodneného prostredia.

3. Aktivne sa podieľať na preventívnych aktivitách v rámci plánu činností ZŠ a príslušného centra CPPPaP.

4. V spolupráci so ZŠ , komunitnými centrami a príslušnám CPPPaP bude realizovať a vyhodnocovať depistážne screeningové vyšetrenia žiakov a následne odporúčať k stimulácii identifikované oslabené oblasti žiaka.

5. Spolupodielať sa na vytváraní, aktualizácii, inovácii IVVP pre žiakov so ŠVVP a následne sa podieľať na jeho alikácii v praxi.

6. Zabezpečiť posktovanie idndividuálnej a skupinovej psychologickej starostlivosti žiakom v krízových sociálnych a životných situáciách v súvislosti so zlou rodinnou situáciou, drogovou závislosťou a inými sodiálno-patolgickými javmi.

7. Aktívne spolupracovať s odbornými zamestnancami centier CPPPaP a pripraviť podklady potrebné k vyšetreniu žiaka ZŠ, v ktorej pôsobí.

Spolupodieľať sa na vypracovaní akčného plánu pre inkluzívne vzdelávanie, viesť presnú evidenciu riešených prípadov v rámci individuálnej a skupinovej činnosti, spolupodieľať sa na činnostiach súvisiacich s evlváciou projektu.