• Spoznali sme Lehôtku pod Brehmi

•

Aj v tomto školskom roku pokračujeme v sérií putovaní po našich obciach regiónu a spoznávame to, čo nemáme  v učebniciach. ...A vlastne, keby sme aj mali, je predsa lepšie  „ raz vidieť, ako stokrát počuť“.

Prvou zastávkou nášho regionálneho putovania bola Lehôtka pod Brehmi. Táto obec pre žiakov nie je celkom neznáma, pretože v 5.ročníku jej časťou prechádzajú pri svojom turistickom výstupe na Szabóovu skalu, pod ktorou sa samotná obec rozprestiera. Ako inak, aj tu sme začali našu „spoznávačku“ pri erbe obce, ktorý nájdete pri samotnom vstupe do obce, ale aj na budove  obecného úradu. Naše ďalšie kroky smerovali ku Gazdovmu dvoru, kde sme  už síce v značne oklieštenom množstve, ale ešte predsa našli a na „živo“ mohli vidieť stroje a náradie, ktoré v minulosti nechýbali na žiadnom gazdovskom dvore. Odtiaľ sme sa pristavili pri kostole a sochách sv. Floriána a Jána Nepomuckého, ktoré sme našli aj v Hliníku nad Hronom. Porozprávali sme sa o prírodnej rezervácií Szabóova skala a o okolitej faune a flóre a nezabudli sme si pripomenúť, prečo obyvateľov Lehôtky v minulosti volali „ hodinármi“.