• Spoznali sme Dolnú Ždaňu

• Slnečný november nám doprial stihnúť  v tomto polroku aj druhú „ spoznávačku“  obce hneď za Hronom - Dolnej Ždane.

Vybrali sme sa do rodiska známej  spisovateľky Eleny Čepčekovej, vypátrali sme jej rodný dom, prečítali si pamätnú tabuľu pripomínajúcu  túto  zaujímavú osobnosť  detskej literatúry, nazreli sme aj do miestnej knižnice nesúcej jej meno ,kde sa dodnes nachádzajú jej rukopisy, rodinné fotografie či perá a písací stroj, ktoré keby vedeli rozprávať, isto by prezradili i to, ako „prišla na svet Meduška a jej kamaráti“ alebo kde E. Čepčeková hľadala inšpiráciu  do svojich dievčenských románov Dievča z majera či Monika...Po krátkom spoznávaní autorky nám nedalo nezastaviť sa na miestnom cintoríne, kde sme sa na malú chvíľu pristavili pri jej hrobe. Zaujímavou informáciou  pre žiakov bola v minulosti  existencia tzv. ľadovne, miestnej školy či hasične, ktoré dodnes v obci stoja a až na opravenú hasičňu  to o tých budovách dnes už vie len málokto. Ždanske brehy Hrona si určite ešte pamätajú  zašlú slávu ždanskych  pltníkov, ktorí na svojich pltiach prevážali známe hlinické mlynské kolesá až dole na juh bývalého Uhorska, takže pltníctvo bolo jedným zo zdrojov obživy Ždančanov. Ženy sa tiež nedali zahanbiť, veď tkané ždanske koberce sa dodnes poctivo odkladajú a dedia sa z generácie na generáciu.

A tak sme sa  zas na našich potulkách dozvedeli niečo, čo sme doteraz  nevedeli. Počas regionálnej vychádzky žiaci pracovali  s pripraveným pracovným listom. Bola to ďalšia príjemná, regionálna spoznávačka.