Opäť veľmi vydarenú akciu zažili žiaci tretích ročníkov. Navštívili sme Banské múzeum v prírode v Banskej Štiavnici a sfárali sme do štôlne Bartolomej. Dozvedeli sme sa veľa zaujímavých vecí a dokonca nás "vystrašil jeden z permoníkov." Drevený pohyblivý Betlehem, ktorý je jeden z najkrajších a najväčších na Slovensku, nás upútal svojou krásou, detailom a pohybom jednotlivých častí. Žiaci mali z výletu nezabudnuteľný zážitok.
Exkurzia versus školský výlet
- 2
Plavecký výcvik
Žiaci tretích ročníkov absolvovali plavecký výcvik v krytej plavárni v Žiari nad Hronom. Niektorí žiaci už vedeli plávať, preto sa zdokonaľovali v jednotlivých technikách plávania a nechýbali ani skoky do vody. Ostatní žiaci sa spočiatku oboznamovali s vodou, mnohí prekonali strach, naučili sa splývať a nakoniec i plávať. Každý jeden žiak je víťazom z hľadiska svojho individuálneho rozvoja. Rodičia, môžte byť hrdí na svoje ratolesti. Deťom sa štyri dni plaveckého výcviku veľmi páčili.
Prednes anglickej prózy a poézie
Dňa 27. 5. sa uskutočnila súťaž v prednese anglickej prózy a poézie. Do súťaže sa zapojilo 11 žiakov, ktorí sa pohrali so slovami a spamäti recitovali básne a úryvky z prózy. Výhercom blahoželáme a tešíme sa na ďalší ročník.
Hlinícky zlatý poklad
V našej ŠKD sme mali veľkú záhadu, a to – zistiť, kde sa ukrýva zlatý poklad. Žiaci z ŠKD za pomoci p. vychovávateliek ho hľadali cez jednotlivé stanovištia v našej obci. Na každom stanovišti museli splniť úlohu, vďaka čomu získali indíciu. Poslednou úlohou bolo z malého ústrižku mapy , ktorú si každá skupina doniesla na posledné stanovište, zložiť mapu pokladu. Nakoniec unavení, ale šťastní poklad našli a podelili si ho.
Kvetinkovo - link na film
Zábery zo slávnostnej akadémie ku Dňu matiek - KVETINKOVO z 12. mája 2019 si môžete pozrieť tu https://uloz.to/!omEihwCUGnBo/kvetinkovo-mp4
Ako sa rodí chlieb
Vo štvrtok sme sa v 4.B premenili na pekárov. Obliekli sme si biele tričká, vyrobili čiapky z papiera a pustili sa do roboty.
V kuchynke sme si najskôr podľa receptu vypracovali cesto na chlieb. Na túto činnosť sme sa pripravovali už od začiatku apríla, kedy sme si z ražnej múky a vody založili vlastný kvások. Keďže bolo v ten deň Huga, aj náš kvások dostal toto meno. O Huga sme sa dobre starali, takže nám krásne zosilnel a my sme usúdili, že je najvyšší čas, aby túto svoju silu ukázal. Potom sme navážili a vytvarovali rožky z už vopred pripraveného cesta. Keďže proces kysnutia je dlhý, zobrali sme si naše výtvory do triedy a vypracovávali rôzne úlohy zo SJL, MAT a PDA na tému „Ako sa rodí chlieb“. Očkom sme stále pozorovali rožky aj chlebík, či naozaj rastú.
Po troch hodinách sme sa vrátili do kuchynky, kde sme si najskôr upiekli rožky a potom aj chlieb. Na rožkoch sme si pochutnali hneď (boli vynikajúce), no na chlebík sme museli počkať do druhého dňa, keďže horúci sa krájať nedá.
Vôňa chleba sa šírila po škole a my sme si istí, že mnohým sa zbiehali slinky tak ako nám.
Ocenenie videa Uhorková batéria
Vďaka patrí všetkým, ktorí hlasovali za naše video Uhorková batéria v súťaži Skús pokus 3 a my sme si mohli prevziať ceny a diplom za 1. miesto v kategórii Ocenenie verejnosti. Zároveň ďakujeme Vydavateľstvu EXPOL PEDAGOGIKA, že aj takouto súťažnou formou napomáha k rozvoju prírodovedného vzdelávania mladých.
Denný letný tábor
Centrum voľného času Fantázia pri ZŠ Hliník nad Hronom ponúka pre všetky deti
DENNÝ LETNÝ TÁBOR ŠKOLA HARRYHO POTTERA
Termín: 22.-26.júla 2019 od 8:00 do 15:00.
Cena za turnus: 35,- eur.
V cene: desiata, obed, výlet, materiál na tvorivé dielne, ceny do súťaží
Informácie ZŠ Hliník nad Hronom
Kontakt: Ingrid káčerová, 0903759596, kacerova372@gmail.com
Motýlí život
Témou blokového vyučovania v 1.A bol tentoraz Životný cyklus motýľa, s ktorým sa detičky oboznámili spojením predmetov SJL, MAT, PVO a VYV. Záverečným prekvapením boli húsenice motýľa, ktoré budú žiaci v najbližších týždňoch pozorovať, čím si overia svoje nadobudnuté teoretické poznatky. Svoje pozorovania premeny húseníc na motýľov si budú zaznamenávať. Po úspešnom dokončení premeny motýle vypustíme do voľnej prírody.
Exkurzia Vyhne
V rámci mojej absolventskej práce, ktorá sa volá Pivovar Steiger, som zorganizoval exkurziu do pivovaru Steiger Vyhne pre mojich spolužiakov z 9.B triedy. Videli sme celý výrobný proces piva, postupne sme si prešli varňu, spilku, ležiacku pivnicu, filtráciu piva, flaškovňu a ešte sudovňu. Exkurziou nás odborne previedol môj ocino. Po exkurzii sme boli pozrieť Vyhniansky travertín a lietadlo MIG 15 vo Vyhniach. Aj keď pršalo, exkurziu/výlet sme si užili. Filip Šugár, 9. B
Prváci a tretiaci na dopravnom ihrisku
Dňa 15. 5 a 23. 5. sa aj napriek chladnému a daždivému počasiu vybrali žiaci 1. A, 1. B, 3. A a 3. B triedy na dopravné ihrisko v Žiari nad Hronom. Prváci sa najprv v teoretickej časti dozvedeli, ako sa správne chodí po chodníku, po ceste, po ktorej strane chodia chodci a po ktorej cyklisti. Tretiaci mali učivo rozšírené, boli oboznámení s pravidlami cestnej premávky na križovatkách. Druhá časť bola zaujímavejšia a keďže to aj počasie dovolilo, svoje získané vedomosti si overili v praxi. V rolách chodcov si vyskúšali, ako sa chodí cez priechod pre chodcov a ako funguje semafor. Ani kolobežky neostali v garáži. Tretiaci si vyskúšali aj jazdu na bicykloch. Žiakom sa akcia veľmi páčila.
Slovenské národné povstanie v múzeu...
Naši deviataci navštívili jedno z najznámejších múzeí na Slovensku - Múzeum SNP v Banskej Bystrici. Vďaka pútavému rozprávaniu nášho sprievodcu sa preniesli do rokov 1918 – 1948. Dozvedeli sa veľa zaujímavých informácií ozvláštnených pikoškami z histórie Slovenska i svetových dejín z uvedeného obdobia. Tento iný deň sa nám všetkým veľmi páčil...
Lesnícky deň
Vo štvrtok, 9.5.našim piatakom a dvom štvrtákom nepokazilo náladu ani upršané počasie a prežili sme pekný lesnícky deň na SOŠ lesníckej v Banskej Štiavnici. Žiaci si zasúťažili, zašportovali, overili svoje vedomosti i získali nové, zúčastnili sa ukončenia poľovačky a s plnými taškami odmien sme sa poobede vrátili domov. Lesnícky deň sa nám veľmi páčil.
Fyzika pri jazierku
O tom, že aj fyzikálne veličiny sa dajú učiť zaujímavo sa presvedčili naši šiestaci, ktorí na hodinách fyziky v rámci projektového vyučovania prepojili teóriu s praxou a pozreli sa na všetky fyzikálne veličiny, ktoré sa dajú zmerať a vypočítať, priamo v našej školskej záhrade. Zaujímavým objektom všetkých šiestackych meraní sa stalo dažďové jazierko. A tak sa meralo a počítalo jedna radosť! Šikovní šiestaci pracovali v skupinách, riešili reálne modelové situácie, napr.koľko by našu školu stálo, keby sme jazierko naplnili pitnou vodou alebo koľko by sme zaplatili za čistenie jedného štvorcového metra odpadovej vody. Svoje zistenia spracovali do zaujímavých a originálnych projektov a veľmi pekných makiet nášho školského jazierka. Nepochybujeme o tom, že fyzika v teréne sa žiakom veľmi páčila.
Poďakovanie
Veríme, že Vás naše KVETINKOVO🌸🌼🥀 potešilo, pretože bolo pripravené s láskou pre všetky úžasné bytosti, ktorým hovoríme MAMINKY. Teší nás, že si náš program prišli pozrieť aj všetci, ktorých vystúpenie žiakov našej školy len-tak potešilo a vyčarilo im úsmev na tvári. Deťúrence boli skvelé, publikum tiež a my sa tešíme na budúce. Ďakujeme.
Hlasujte za naše video
Na hodine fyziky v 9. B sme vyskúšali vyrobiť zdroj elektrického napätia z rôznych druhov zeleniny a ovocia. Podarilo sa nám postaviť aj zemiakovú elektráreň (U = 3,39V). Keďže sa nám darilo, vytvorili sme team Dano a spol. a natočili video UHORKOVÁ BATÉRIA. Video sme poslali do súťaže Skús pokus 3 (EXPOL PEDAGOGIKA). Možno nám uhorky prinesú aj šťastie. Hlasujte tu (pokus 08)
Zelený deň
Zelený deň alebo Deň Zeme 🌎 sme si pripomenuli aj my na 1. stupni a to formou projektového vyučovania. Žiaci v areáli školy absolvovali v zelenom šate niekoľko aktivít. Prostredníctvom nich bola u žiakov rozvíjaná prírodovedná gramotnosť, kooperácia, kritické myslenie, tvorivosť, hrubá i jemná motorika, zmyslové vnímanie, ... Všetky činnosti boli sprevádzané detskou radosťou, obrovskou motiváciou a dlhodobým zážitkom. V záverečnej reflexii žiaci dospeli k názoru, že našu planétu sa naozaj oplatí chrániť!
Život včielky – zážitkové vyučovanie
Život spoločenstva včiel je veľmi zaujímavý. Žiaci 1. stupňa ho mali možnosť spoznať v podobe zážitkového vyučovania. Veľmi pekne ďakujeme p. Ľubuškej, ktorá prostredníctvom rolových hier a praktických činností vniesla medzi nás dobrú náladu a trvalejšie vedomosti umocnené zážitkom.
9
Za tajomstvami Perly Pohronia
Možnosť putovať za tajomstvami Perly Pohronia dostali v rámci regionálnej výchovy naši šiestaci. Žážitkové vyučovanie si užívali posledný aprílový deň v Hronskom Beňadiku, kde sa vďaka zaujímavému výkladu pani sprievodkyne dozvedeli o nádhernom gotickom kostole a priestoroch kláštora aj to, čo v žiadnych učebniciach nenašli a ani nenájdu. Zahrali sa na výtvarníkov, ktorí sa čo najvernejšie snažili zachytiť miesto, ktoré mali možnosť spoznať. Škvŕkajúce brušká výdatne doplnili zásobami z batohov a blízkeho obchodu, aby vládali ešte v ďalšom turistickom putovaní nájsť zaujímavú kaplnku ukrytú v beňadických lesoch. Na mieste ich čakali pracovné listy, v ktorých si overili to, čo všetko sa počas svojho putovania naučili.A keďže energie mali naši šiestaci stále dosť, čaro okolitého lesíka a lúk si vychutnali výdatným pohybom rôznych rýchlostí. Na záver sa stali ešte nachvíľu novinármi a fotografmi, aby čarovné okamihy utorkového učenia zaznamenali aj pre ostatných u nás v škole. Cesta vlakom podľa detí "nemala chybu",a to vďaka trpezlivému rušňovodičovi, ktorý dovolil..., vysvetľoval, a motivoval. Jednoducho, skvelý deň...A viete, čo bolo super?....Nikto nemal pocit, že sa učili a prezradíme, že deti toho stihli naozaj dosť..
3
Račiansky jahodový kvet
Má talent na slová a dokáže sa s nimi vyhrať tak, že ich premieňa do vlastných básní. Reč je o talentovanej Eme Krištofovej, žiačke deviateho ročníka, ktorej vlastná tvorba bola ocenená odbornou porotou už viackrát. Tentokrát to bolo 2. miesto a ocenenie si prebrala priamo v hlavnom meste."Emka, tešíme sa s Tebou!"Šikuľka, čo poviete?