Dňa 15. 5 a 23. 5. sa aj napriek chladnému a daždivému počasiu vybrali žiaci 1. A, 1. B, 3. A a 3. B triedy na dopravné ihrisko v Žiari nad Hronom. Prváci sa najprv v teoretickej časti dozvedeli, ako sa správne chodí po chodníku, po ceste, po ktorej strane chodia chodci a po ktorej cyklisti. Tretiaci mali učivo rozšírené, boli oboznámení s pravidlami cestnej premávky na križovatkách. Druhá časť bola zaujímavejšia a keďže to aj počasie dovolilo, svoje získané vedomosti si overili v praxi. V rolách chodcov si vyskúšali, ako sa chodí cez priechod pre chodcov a ako funguje semafor. Ani kolobežky neostali v garáži. Tretiaci si vyskúšali aj jazdu na bicykloch. Žiakom sa akcia veľmi páčila.
Prváci a tretiaci na dopravnom ihrisku
Slovenské národné povstanie v múzeu...
Naši deviataci navštívili jedno z najznámejších múzeí na Slovensku - Múzeum SNP v Banskej Bystrici. Vďaka pútavému rozprávaniu nášho sprievodcu sa preniesli do rokov 1918 – 1948. Dozvedeli sa veľa zaujímavých informácií ozvláštnených pikoškami z histórie Slovenska i svetových dejín z uvedeného obdobia. Tento iný deň sa nám všetkým veľmi páčil...
Lesnícky deň
Vo štvrtok, 9.5.našim piatakom a dvom štvrtákom nepokazilo náladu ani upršané počasie a prežili sme pekný lesnícky deň na SOŠ lesníckej v Banskej Štiavnici. Žiaci si zasúťažili, zašportovali, overili svoje vedomosti i získali nové, zúčastnili sa ukončenia poľovačky a s plnými taškami odmien sme sa poobede vrátili domov. Lesnícky deň sa nám veľmi páčil.
Fyzika pri jazierku
O tom, že aj fyzikálne veličiny sa dajú učiť zaujímavo sa presvedčili naši šiestaci, ktorí na hodinách fyziky v rámci projektového vyučovania prepojili teóriu s praxou a pozreli sa na všetky fyzikálne veličiny, ktoré sa dajú zmerať a vypočítať, priamo v našej školskej záhrade. Zaujímavým objektom všetkých šiestackych meraní sa stalo dažďové jazierko. A tak sa meralo a počítalo jedna radosť! Šikovní šiestaci pracovali v skupinách, riešili reálne modelové situácie, napr.koľko by našu školu stálo, keby sme jazierko naplnili pitnou vodou alebo koľko by sme zaplatili za čistenie jedného štvorcového metra odpadovej vody. Svoje zistenia spracovali do zaujímavých a originálnych projektov a veľmi pekných makiet nášho školského jazierka. Nepochybujeme o tom, že fyzika v teréne sa žiakom veľmi páčila.
Poďakovanie
Veríme, že Vás naše KVETINKOVO🌸🌼🥀 potešilo, pretože bolo pripravené s láskou pre všetky úžasné bytosti, ktorým hovoríme MAMINKY. Teší nás, že si náš program prišli pozrieť aj všetci, ktorých vystúpenie žiakov našej školy len-tak potešilo a vyčarilo im úsmev na tvári. Deťúrence boli skvelé, publikum tiež a my sa tešíme na budúce. Ďakujeme.
Hlasujte za naše video
Na hodine fyziky v 9. B sme vyskúšali vyrobiť zdroj elektrického napätia z rôznych druhov zeleniny a ovocia. Podarilo sa nám postaviť aj zemiakovú elektráreň (U = 3,39V). Keďže sa nám darilo, vytvorili sme team Dano a spol. a natočili video UHORKOVÁ BATÉRIA. Video sme poslali do súťaže Skús pokus 3 (EXPOL PEDAGOGIKA). Možno nám uhorky prinesú aj šťastie. Hlasujte tu (pokus 08)
Zelený deň
Zelený deň alebo Deň Zeme 🌎 sme si pripomenuli aj my na 1. stupni a to formou projektového vyučovania. Žiaci v areáli školy absolvovali v zelenom šate niekoľko aktivít. Prostredníctvom nich bola u žiakov rozvíjaná prírodovedná gramotnosť, kooperácia, kritické myslenie, tvorivosť, hrubá i jemná motorika, zmyslové vnímanie, ... Všetky činnosti boli sprevádzané detskou radosťou, obrovskou motiváciou a dlhodobým zážitkom. V záverečnej reflexii žiaci dospeli k názoru, že našu planétu sa naozaj oplatí chrániť!
Život včielky – zážitkové vyučovanie
Život spoločenstva včiel je veľmi zaujímavý. Žiaci 1. stupňa ho mali možnosť spoznať v podobe zážitkového vyučovania. Veľmi pekne ďakujeme p. Ľubuškej, ktorá prostredníctvom rolových hier a praktických činností vniesla medzi nás dobrú náladu a trvalejšie vedomosti umocnené zážitkom.
9
Za tajomstvami Perly Pohronia
Možnosť putovať za tajomstvami Perly Pohronia dostali v rámci regionálnej výchovy naši šiestaci. Žážitkové vyučovanie si užívali posledný aprílový deň v Hronskom Beňadiku, kde sa vďaka zaujímavému výkladu pani sprievodkyne dozvedeli o nádhernom gotickom kostole a priestoroch kláštora aj to, čo v žiadnych učebniciach nenašli a ani nenájdu. Zahrali sa na výtvarníkov, ktorí sa čo najvernejšie snažili zachytiť miesto, ktoré mali možnosť spoznať. Škvŕkajúce brušká výdatne doplnili zásobami z batohov a blízkeho obchodu, aby vládali ešte v ďalšom turistickom putovaní nájsť zaujímavú kaplnku ukrytú v beňadických lesoch. Na mieste ich čakali pracovné listy, v ktorých si overili to, čo všetko sa počas svojho putovania naučili.A keďže energie mali naši šiestaci stále dosť, čaro okolitého lesíka a lúk si vychutnali výdatným pohybom rôznych rýchlostí. Na záver sa stali ešte nachvíľu novinármi a fotografmi, aby čarovné okamihy utorkového učenia zaznamenali aj pre ostatných u nás v škole. Cesta vlakom podľa detí "nemala chybu",a to vďaka trpezlivému rušňovodičovi, ktorý dovolil..., vysvetľoval, a motivoval. Jednoducho, skvelý deň...A viete, čo bolo super?....Nikto nemal pocit, že sa učili a prezradíme, že deti toho stihli naozaj dosť..
3
Račiansky jahodový kvet
Má talent na slová a dokáže sa s nimi vyhrať tak, že ich premieňa do vlastných básní. Reč je o talentovanej Eme Krištofovej, žiačke deviateho ročníka, ktorej vlastná tvorba bola ocenená odbornou porotou už viackrát. Tentokrát to bolo 2. miesto a ocenenie si prebrala priamo v hlavnom meste."Emka, tešíme sa s Tebou!"Šikuľka, čo poviete?
Zápis žiakov do 1. ročníka
V mesiaci apríl do našej školy zavítala Snehulienka a sedem trpaslíkov. Nebola to náhoda. Rozprávkovým divadielkom privítali predškolákov a ich rodičov, ktorí prišli na zápis do 1. ročníka. Detičky ukázali svoju šikovnosť a odvahu. Na budúcich prvákov sa tešíme a zároveň ďakujeme všetkým, ktorí sa podieľali na príprave zápisu.
Medzníky II. svetovej vojny
„Mladá generácia môže tvoriť budúcnosť iba vtedy, ak pozná minulosť“... poznanie minulosti je veľmi dôležité. Architekti budúcnosti sa skrývajú v našich žiakoch, preto má veľký význam budovať v nich úctu voči obetiam fašizmu v období 2. svetovej vojny i hrdosť na národnooslobodzovacie aktivity v období SNP. Takéto ciele má súťaž vyhlásená Zväzom protifašistických bojovníkov v spolupráci s Ministerstvom školstva „Medzníky II. svetovej vojny“. Zúčastnili sa jej dva trojčlenné tímy našich deviatakov: 1. Emka Krištofová, Terka Perháčová, Natálka Rečlová a 2. Dominika Hromádková, Simonka Osvaldová, Bystrík Bajnok. Oba tímy museli dokázať úspešne napísať testy z daného obdobia, tímovo pracovať a preukázať prezentačné schopnosti pri odprezentovaní svojich esejí na tému „ Vlastný pohľad na SNP “.
Náš druhý tím získal na súťaži krásne 3. miesto. Naši všetci šiesti žiaci však dokázali, že svojím prístupom i tvorivosťou im právom patrí naše uznanie i budúcnosť.
Putovanie za významnými rodákmi a osobnosťami Dolnej Ždane
Žiaci 3.B triedy dostali na vlastivede úlohu urobiť projekt o osobnostiach svojej obce. Keďže našu základnú školu navštevujú aj žiaci z obce Dolná Ždaňa, rozhodli sme sa ísť na exkurziu. Na mape sme si ukázali, kde sa nachádza obec Dolná Ždaňa, určili sme svetové strany, kam a ako budeme cestovať. Starostka obce pani Mgr. Andrea Murgašová bola veľmi ochotná a dohodla nám besedu s pani Mgr. Lýdiou Rafaelisovou, ktorá sa konala v knižnici. Jej rozprávanie žiakov veľmi zaujalo. Dozvedeli sa nielen o osobnostiach obce, ale aj o histórii, živote v obci, škole v minulosti, o inojazyčných názvoch, minerálnych prameňoch, čo sú heraldické symboly a získali veľa nových vedomostí a informácií, ktoré by v učebniciach a na internete určite nenašli.
Milá pani L. Rafaelisová si pre nás pripravila veľa odborných pomôcok, kníh aj osobných materiálov, prečítala deťom ako prišla Meduška na svet a porozprávala o detstve a živote E. Čepčekovej. Rozprávanie sa žiakom tak páčilo, že zabudli aj na čas. Dohodli sme sa, že v štvrtom ročníku exkurziu zopakujeme. Cestou do školy sme navštívili hrob E. Čepčekovej, jej rodný dom aj lúku, na ktorej sedávala a tvorila. Pozorovali sme bocianie hniezda a navštívili sme rodinu Búciovú, kde nám porozprával brat kapitána Tibora Búciho o tom, ako sa jeho brat plavil po všetkých oceánoch sveta. Pani Búciová nám napiekla koláčiky, ktoré deťom veľmi chutili. Exkurzia splnila všetky naše očakávania, žiaci si z nej odniesli veľa príjemných zážitkov a úlohu sme splnili na sto percent. Touto cestou veľmi pekne ďakujeme pani Mgr. A. Murgašovej, pani Mgr. L. Rafaelisovej a rodine Búciovej za krásny a vydarený deň. Žiaci 3.B a triedna učiteľka
Veľká noc v 2. A
Dňa 16. apríla sa v 2. A uskutočnilo blokové vyučovanie pod názvom „ Veľká noc – zvyky a tradície.“ Prostredníctvom prezentácie sa žiaci dozvedeli informácie o jednotlivých dňoch Veľkého týždňa a kresťanských zvykoch. S veľkým záujmom sme začali samostatne, vo dvojiciach a v skupinách riešením rôznych úloh s veľkonočnou tematikou. Žiaci vypracovali texty na čítanie s porozumením, zopakovali si hlásky, počítali príklady v obore do 100, riešili hádanky a vyfarbovali kraslice. Dievčatá pripravovali vajíčka a spievali regionálne ľudové piesne. Chlapci plietli korbáč z vŕbového prútia a učili sa hlinickú veľkonočnú riekanku. Vyučovanie skončilo tradičnou šibačkou a šťastnými úsmevmi detí zo zaujímavo prežitého dňa.
Naj knižné dvere
Viete, že aj obyčajné školské dvere môžu podliehať "módnym trendom"? Veru áno! Naposledy mali naše triedne kolektívy možnosť svoje dvere obliecť do "knižných outfitov"a zapojiť sa tak do celoškolskej súťaže o "NAJ KNIŽNÉ DVERE". Školské chodby ožili a zapojené triedy si tak opäť pripísali do svojich triednych hodnotení ďalšie bodíky.
5
Deň narcisov
Spolupatričnosť, empatiu a možnosť pomôcť mohli všetci, ktorým, nie je ľahostajný osud onkologických pacientov. Deň narcisov bol na to príležitosťou a naši žiaci, spolu so seniorskými dobrovoľníčkami, p.Baranovou a p. Gajdošíkovou boli v uliciach obce, aby príležitosť pomôcť, ponúkli aj obyvateľom našej obce. Vyzbieraná suma 1038, 95€ tak putovala na účet Ligy proti rakovine aj z Hliníka nad Hronom. Aj touto cestou chceme za každý príspevok veľmi pekne poďakovať.
Moreny
Na hodinách regionálnej výchovy pod rukami našich šikovných šiestakov a šiestačiek vznikli tradičné Moreny, ktoré sme vyprevadili zo ždanského mosta na cestu po našom Hrone tak, ako sa patrí....
4
Blokové vyučovanie u piatakov
Upevniť učivo o vzoroch podstatných mien mužského rodu prostredníctvom letákov bolo cieľom blokového vyučovania u piatakov. Využili sme na to aj tradičný prívlastok 4. mesiaca v roku - APRÍL - MESIAC LESOV, ktorý nepriamo s letákmi aj súvisel. Žiaci mali možnosť zahrať sa na obchodníkov, ktorí reklamovali svoj tovar ( len mužského rodu) prostredníctvom letáku, ktorý sami pripravili, následne nakupovali u konkurencie v časovom limite s obmedzeným množstvom financií, pozreli sa na distribúciu extrémneho množstva letákov z pohľadu stromov, lesov a ochranárov.V trojhodinovom bloku si žiaci prostredníctvom témy Čo s letákmi? overili vedomosti zo slovenského jazyka, matematiky, geografie a biológie. Kritické myslenie sme využili v poslednej časti hodiny, kde sa žiaci rozdelili na obchodníkov a ochranárov-aktivistov a snažili sa argumentmi zdôvodniť potrebnosť/nepotrebnosť letákov, navrhovali možné riešenia a otvorili i tému separovania. Stihli toho dosť a záverečná reflexia potvrdila, že spoločným učením v skupine sa im cieľ blokovky podarilo splniť a takáto forma vyučovania sa im veľmi páčila.
1
Matematický klokan
Je medzinárodná matematická súťaž pre žiakov základných a stredných škôl. Na našej škole sa do nej v tomto školskom roku zapojilo 60 žiakov 1. – 6. ročníka.
Žiaci, ktorí dosiahli v jednotlivých kategóriách najlepšie hodnotenie:
Klokanko 1 – Samuel KRÁĽ – získal plný počet bodov
Klokanko 2 – Karolína URBANOVÁ
Klokanko 3 – Linda BOBOKOVÁ
Klokanko 4 – Richard BOLDIŠ
Peter HERDA – dosiahli rovnaký počet bodov
Školák 5 – Šimon BARTOŠÍK
Školák 6 – Jakub ŠLOSIARIK
Ľudové piesne z regionálnej truhlice
V piatok - 12. apríla si žiaci 1. stupňa našej školy spestrili vyučovanie hudobnej výchovy. Speváčky z 2. A, oblečené v krojoch, zaspievali postupne v jednotlivých triedach tri ľudové piesne, ktoré kedysi spievali ich prababičky v našom regióne. Cieľom zážitkového vyučovania bolo zábavnou formou zaviesť prvky regionálnej výchovy.