Vďaka našim žiačkám z 8.A triedy - Alexandre Mihálovej a Eme Krištofovej sa aj naša škola po prvýkrát prostredníctvom ich básní ocitla na pôde Literárneho gymnázia v Revúcej. Dievčatá sa zapojili do celoslovenskej súťaže vo vlastnej tvorbe Kukučínova literárna Revúca 2018. Ich dlhoročná snaha a záľuba boli aj ocenené. Alexandra Mihálová bola za svoje básne ocenená zlatým pásmom a Ema Krištofová sa dostala do bronzového pásma. Dievčatá sa v silnej konkurencii 98 básní od 50 autorov bez problémov presadili a potvrdili tak svoje umelecké kvality, ktoré, veríme, budú aj naďalej rozvíjať. Obom dievčatám srdečne gratulujeme!
V Kukučínovej literárnej Revúcej úspešné aj naše žiačky
8.A v Epicentre Lásky...
Prvý májový piatok sme my, žiaci 8.A navštívili Epicentrum Lásky v Banskej Štiavnici. Je to zážitková expozícia venovaná najdlhšej ľúbostnej básni na svete – Maríne. Spojenie poézie a moderných technológii bolo perfektné. Originálny projekt, ktorý nás vtiahol do 19. storočia a dovolil nám spoznať Sládkoviča i jeho Marínu. Život Maríny sprítomnený cez priestory, v ktorých žila, všetky vydania tejto jedinečnej básne, Sládkovičove rukopisy a Marínine kresby či hovoriace obrazy, ktoré nám doslova vyrazili dych, všetko bolo premyslené do posledného detailu. Podarilo sa nám oživiť verše z tejto básne i na láskomeri si zmerať silu lásky nášho kolektívu cez verše z Maríny.
No nezabudnuteľným zážitkom bol pre nás Archív lások – srdce tejto expozície – zrkadlový tunel, vytvorený z 2 900 veršov rukopisu básne Marína. V každom verši je toľko Schránok Lásky(bielych škatuliek), koľko je v ňom písmen, znakov a medzier. Spolu takmer stotisíc. Bola to skvelá a naozaj zážitková exkurzia. Ema a Bia, 8. A
Dobrovoľníctvo a charita nielen na papieri...
Ďalšia zaujímavá téma v tohtoročnej absolventskej práci deviatačky Kataríny Harachovej, ktorá získané a spracované informácie premenila do zorganizovania dobrovoľnej zbierky kníh pre Detský domov Maurícius v Kremnici, a to priamo na pôde našej školy. Je to obdivuhodná a inšpirujúca myšlienka premenená do konkrétnej aktivity, s ktorou Katarína ako deviatačka prišla sama. Teší ma, že nadobudnuté vedomosti a získané zručnosti z predmetu absolventská práca si aj touto formou overuje v praxi, kde komunikácia, spolupráca a empatia idú ruka v ruke.
Ak chcete podporiť túto skvelú vec a dobrovoľne prispieť knihou pre deti v Detskom domove Maurícius v Kremnici, budeme veľmi radi! ( Bližšie informácie na plagáte.)
Mgr. Andrea Jenatová
Absolventská práca ju priviedla až do Prezidentského paláca
Pri výbere témy svojej absolventskej práce deviatačka Emma Ulbríková ani len netušila, kam sa vďaka Netradičným povolaniam ( tak znie názov jej absolventskej práce) môže dostať. ... A predsa.
Pri tvorbe svojho obsahu jednu kapitolu venovala najstresujúcejším povolaniam, kde sa dozvedela, že k nim okrem množstva iných povolaní, patrí aj povolanie hovorcu. Hovorcov je dnes ako maku (veď nakoniec, aj v našich triedach je ich dosť), ale byť hovorcom prezidenta Slovenskej republiky, to je už niečo špeciálnejšie. Pri našich debatách sme prišli na to, že by bolo fajn, keby p. hovorca súhlasil s nejakým rozhovorom. Nasledovala elektronická komunikácia, ktorá bola úspešná a pozvanie poradcu a hovorcu v jednej osobe, p. Romana Krpelana pre Emmu na rozhovor do Prezidentského paláca.
Spoločnosť Eme robila jej kamarátka Katarína a ja. Stretnutie s p. Krpelanom sa nieslo vo veľmi príjemnej a uvoľnenej atmosfére. Po prehliadke Prezidentského paláca nasledovala interview, v ktorej pán Krpelan ochotne a trpezlivo odpovedal na všetky Emmine otázky a samozrejme spoločná fotka, ktorá má už teraz zaujímavú výpovednú hodnotu. Celý rozhovor bude súčasťou vlastného prínosu jej absolventskej práce a viac určite prezradí na záverečných obhajobách, .ktoré na deviatakov čakajú 19.júna. Rada by som Emme vyjadrila uznanie za výborné a zodpovedné zvládnutie tohto spoločného stretnutia.
Mgr. Andrea Jenatová
Za tajomstvami PERLY POHRONIA
Už tradične sa so žiakmi šiesteho ročníka vyberáme za tajomstvami Perly Pohronia. Inak to nebolo ani tento školský rok. Dňa 7. 5. sme sa vybrali so žiakmi 6.A a 6.B triedy poznávať kultúru a históriu nášho regiónu.
Navštívili sme kláštorný komplex v Hronskom Beňadiku. Žiaci boli oboznámení s históriou a pamiatkami gotického kostola pútavou prednáškou. Tým sa však naša exkurzia neskončila. Práve naopak, teraz bol rad na žiakoch. Na námestí pod kostolom sa na malú chvíľu stali umelcami a snažili sa stavbu zachytiť svojimi kresliacimi schopnosťami. Získané informácie z prednášky zas ako historici zúročili pri vypĺňaní pracovných listov.
Po úspešnom zvládnutí výstupu k neďalekej kaplnke nás už čakal len návrat vlakom domov. fotoalbum
MEDZNÍKY II. svetovej vojny
Poznať dejiny ľudstva i históriu nášho národa je veľmi dôležité. Zúročiť svoje vedomosti sa i tento školský rok rozhodli niektorí deviataci zapojením do súťaže „Medzníky II. svetovej vojny“ . Museli poznať dejiny II. svetovej vojny , dejiny tohto obdobia v našom regióne, históriu i pamätníky SNP. Naše najúspešnejšie deviatačky - Ninka Jakušová, Katka Kὂpplová a Timka Varsová vytvorili 3 členný tím a ako jeden z 8 tímov postúpili do regionálneho kola tejto vedomostnej súťaže organizovanej Centrom voľného času v Žiari nad Hronom v spolupráci so Slovenským zväzom Protifašistických bojovníkov. Svojimi vedomosťami, šikovnosťou, zanietenosťou i pútavým predstavením spomienok svojich predkov na toto historické obdobie sa stali víťazkami tejto regionálnej súťaže a získali hodnotné ceny od nadácie Pantheon a 4-dňový zájazd do Štrasburgu do Europarlamentu. Tešíme sa s nimi a gratulujeme!
Za pokladom nášho národa
27. 4. 2018 žiaci 2.B triedy navštívili Pamätnú izbu Andreja Kmeťa v Bzenici. Andrej Kmeť bol rímskokatolícky kňaz, slovenský archeológ, geológ, mineralóg, paleontológ, historik, botanik, etnograf a hlavne rodák obce Bzenica. Milá pani Benková pútavo porozprávala žiakom o živote Andreja Kmeťa. O tom ako študoval, tvoril, zbieral rastlinky, kamienky, ľudové kroje, písal knihy a poukázal na krásu slovenského národa nielen u nás, ale aj v zahraničí. Ukázala nám jeho rodný dom a pamätník. Žiakom sa vzdelávacia exkurzia veľmi páčila, zasiala do ich srdiečok zvedavosť po poznaní skutočných pokladov nášho národa. Za to, že sme mohli navštíviť Pamätnú izbu Andreja Kmeťa chceme poďakovať pánovi starostovi obce Bzenica M. Kováčovi, pani M. Benkovej a J. Forgáčovi, ktorý sponzoroval autobus.
Lesnícky deň
Žiaci piateho ročníka a štyria žiaci šiesteho ročníka sa dňa 24.4.2018 zúčastnili Lesníckeho dňa v Botanickej záhrade v Banskej Štiavnici. Študenti Strednej odbornej školy lesníckej si pre nich pripravili mnoho aktivít na rozvoj prírodovedného myslenia. Naši žiaci spoznávali lesné dreviny, rastliny a zvuky lesných zvierat. Takisto sa dozvedeli niečo nové o včelárstve. Mohli si zajazdiť na koňoch. Vyskúšali si pílenie dreva, či chytanie rýb a mnoho iných zaujímavých činností. Taktiež tam nechýbali sokoliari, trubači či poľovníci.
Zahrajme sa na vedcov
Pod týmto názvom 23. apríla prebehlo projektové vyučovanie 4., 5. a 6. ročníka prírodovedných predmetov (biológia, fyzika, chémia). V odborných učebniach si žiaci vyskúšali experimenty zábavnou i súťaživou formou - skúmali elektrické, magnetické a svetelné javy, chemické procesy. Súčasťou ich pokusov bolo bližšie poznávanie živej a neživej prírody, ochrana životného prostredia. Veríme, že z týchto žiakov vyrastú v budúcnosti aj skutoční vedci. fotogaléria
Spievam, spievaš
Školské kolo olympiády v NEJ
Siedmi žiaci ôsmeho ročníka sa zúčastnili školského kola olympiády v nemeckom jazyku. Riešili gramatický test, počúvali a písali s porozumením a v ústnej časti pracovali s obrázkami a textami o ročných obdobiach a počasí. Pochvalnými listami za účasť boli odmenení: Terka Perháčová, Dominika Hromádková, Veronika Bahledová a Nikita Gregušová. Úspešnými riešiteľmi boli: 1. miesto Emka Krištofová, 2. miesto Marián Rajnoha a 3. miesto Natália Rečlová. Blahoželáme k dosiahnutým výsledkom a okrem diplomu si odniesli aj sladkú odmenu.
Logická olympiáda – Prešov 2018
V Prešove sa uskutočnilo finále celoslovenského kola Logickej olympiády, kde nás reprezentovali Samuel Kolár a Richard Boldiš. Riško Boldiš obsadil krásne 3. miesto. Zároveň Jánovi Kolárovi z 5.B bolo udelené aj ocenenie – „Rozumieme nadaným“, ktoré prevzal jeho mladší brat Samko Kolár. Gratulujeme!
Okresné kolo MO
Dňa 17.apríla naši žiaci úspešne reprezentovali našu školu na okresnom kole Matematickej olympiády. Ján Kolár za 6. ročník a Marián Rajnoha za 8. ročník, obidvaja skončili na 1. mieste. Gratulujeme!
Exkurzia vo Viedni
Dňa 11. 4. 2018 sa žiaci ôsmeho a siedmeho ročníka, ktorí navštevujú krúžok Cestujeme po Viedni, vybrali vlakom do Viedne. V krásny jarný slnečný deň si prezreli zámok Belvedere, električkou sa odviezli až k radnici. Tu vystúpili a prezreli si okrem radnice aj parlament a múzeá v parku Márie Terézie. Cez Hofburg , ktorý je aj sídlom rakúskeho prezidenta, prešli popri základoch mesta až na námestie sv. Štefana. Odtiaľ sa vybrali na prehliadku Hundertwasserhausu a potom metrom k zámku Schönbrunn.
2 % z dane
Vážení rodičia a priatelia školy!
Aj v tomto roku sa na Vás obraciame s prosbou o poskytnutie Vašich 2% z už odvedenej dane pre naše občianske združenie. Tento rok plánujeme z takto získaných prostriedkov vybudovať aj drevený altánok, ktorý by slúžil na vyučovanie v prírode a hlavne by poskytoval deťom nášho školského klubu priestor na relax.
Ak sa rozhodnete podporiť našu organizáciu :
- do 15.2. požiadajte svojho zamestnávateľa o Ročné zúčtovanie z daní a odovzdajte mu vyplnené priložené tlačivá na potvrdenie
- potvrdené a vyplnené tlačivá odovzdajte do 28.4. na príslušnom daňovom úrade alebo na našej škole
Podnikatelia vyplnia vo svojom daňovom priznaní za r.2017 len názov nášho občianskeho združenia (Združenie na rozvoj a podporu školy, Školská 482, 966 01 Hliník nad Hronom) a IČO: 37892801
V mene detí Vám ďakujeme za prejavenú dôveru!
Všetkovedko
Tak ako po iné roky, aj v tomto školskom roku sme sa zapojili do celoslovenskej vedomostnej súťaže žiakov 2.- 5. ročníka VŠETKOVEDKO.
Do 9. ročníka súťaže, sa zapojilo 15 žiakov z našej školy. Svoje vedomosti si mohli overiť v predmetoch slovenský jazyk a literatúra, matematika, prírodoveda, vlastiveda, anglický jazyk, hudobná, výtvarná a dopravná výchova.
Štyria žiaci sa svojimi odpoveďami prebojovali medzi 30% najmúdrejších detí Slovenska vo svojej kategórii a právom získali titul VŠETKOVEDKO. Sú to: Linda Boboková z 2.A (3.miesto), Samko Kolár z 3.B (17. miesto), Riško Boldiš z 3.B (34. miesto) a Janko Kolár z 5.B triedy (26.miesto).
Linda Boboková zároveň získala aj titul Všetkovedko školy.
Ostatní žiaci za účasť a preukázanú múdrosť dostali titul VŠETKOVEDKOV UČEŇ.
Všetkým zúčastneným žiakom blahoželáme.
Spievam, spievaš
28.marca sa konalo školské kolo speváckej súťaže Spievam, spievaš. Zastúpenie sme mali tento rok vo všetkých 4 kategóriách. Na okresnom kole nás budú reprezentovať dievčatá: Linda Boboková; 2.A, Sofia Jakušová, 3.B; Karin Šniagerová, 6.B a Nina Jakušová, 9.A.
Zápis do 1. ročníka
V tomto roku pomáhali pri zápise detí do 1. ročníka dievčatá zo súboru Makovička. Ich tanečné vystúpenie, v ktorom našim budúcim žiačikom priblížili jarný zvyk – vynášanie Moreny, sa deťom a ich rodičom veľmi páčil. Po vystúpení svojich starších kamarátov každý predškolák pod vedením pani učiteľky vypracoval svoj prvý pracovný list. fotogaléria
Škola v prírode
Naši štvrtáci sa v období od 19. do 23. marca 2018 zúčastnili školy v prírode v zariadení Chata u daniela na Repišti. V skupine Drsňákov a Dutých hláv, ako sa sami nazvali, prežili pekné, veselé chvíle plné pohybových, ale i vzdelávacích aktivít. Získavali Skúsenosti škriatkov, hľadali Dalajlámov zoznam, vybrali sa Cestou do neznáma, odkrývali Odkazy dávnych civilizácií, bojovali v Štupľovej vojne, prežili Nočnú hru, baby bojovali s chalanmi, zatancovali si na diskotéke a pyžamovej párty. Za splnené úlohy získavali sladké odmeny. Nové informácie získali návštevou Slovenského banského múzea v prírode v Banskej Štiavnici a spoznali bližšie život včiel po návšteve včelárky. Dobre sa vyšantili v Banskom kúpeli v Sklených Tepliciach. Plní zážitkov a spomienok sa šťastní vrátili domov. Veríme, že na dobrodružstvá budú dlho spomínať...
Náboženská výchova
Počas pôstneho obdobia sme v našej škole, v priebehu jedného týždňa, mali možnosť prežiť pár dní pôstu tak trochu inak. Pomohlo nám k tomu ,,Územie modlitby“, ktoré sme navštívili nielen počas hodín náboženskej výchovy. Každý sa tu mohol zamyslieť nad sebou, svojimi skutkami a vzťahu k blížnym.