V piatok, 5. októbra 2018, sme privítali dve študentky z bilingválneho gymnázia, aby porozprávali žiakom z druhého stupňa o svojich zážitkoch zo študijného pobytu na strednej škole v USA a skúsenosti z výmenných pobytov.
Návšteva z bilingválneho gymnázia
Štrasburg – metropola na Rýne
Toto výnimočné mesto na severovýchode Francúzska sme mali možnosť spoznať s našimi tromi bývalými žiačkami – Ninkou Jakušovou, Katkou Köpplovou a Timkou Varsovou začiatkom októbra. Dievčatá ako šikovné výherkyne minuloročnej súťaže „ Medzníky II.svetovej vojny a SNP“ získali túto výnimočnú cestovateľskú a poznávaciu cenu prostredníctvom pozvania nášho europoslanca p. Vladimíra Maňku a vďaka sprostredkovaniu p.plukovníka Bulka. Obom patrí naše veľké poďakovanie. Vďaka nim sme nahliadli do fungovania Európskeho parlamentu (uskutoční sa tu 12 plenárnych zasadnutí v roku, zvyšné aktivity zostávajú v Bruseli), zúčastnili sme sa na stretnutí s p. Vladimírom Maňkom, ktorého sprevádzal p. Patrik Herman. Obaja páni preukázali veľmi pekný ľudský prístup i pri pomoci deťom s neľahkým osudom. Boli sme pozvaní na slávnostné otvorenie výstavy na pôde Europarlamentu „Banská Štiavnica – 25 rokov lokalitou svetového dedičstva Unesco“. Navštívili sme Európsky súdny dvor pre ľudské práva, kde sme sa dozvedeli o poslaní tejto inštitúcie. Očarené sme boli i históriou a atmosférou tohto mestečka. Obdivovali sme dominantu mesta – nádhernú katedrálu Nôtre-Dame de Strasbourg -postavenú v gotickom štýle z ružového pieskovca, ktorá je najvyššou stredovekou budovou v Európe . Toto nevšedné mesto na základe našich pozitívnych dojmov určite odporúčame navštíviť.:)
Spoznávanie blízkeho regiónu
V októbri žiaci 3. A a 3. B triedy absolvovali vlastivedno – prírodovednú exkurziu do Novej Bane. V Pohronskom múzeu na nich čakala výstava obrazov, úžitkových i dekoračných výrobkov z drôtu. Deti veľmi zaujala tajná reč drotárov i samotné výrobky. Oboznámili sa s históriou regiónu, videli stálu geografickú i banícku expozíciu i drevorezby zo života ľudí v meste. Žiakov fascinovali fľaše trpezlivosti a replika Potterovho parného stroja. Ďalšou zastávkou exkurzie bol kostol Narodenia Panny Márie, kde si žiaci so zatajeným dychom prezreli obrazy z darov zeme. Niektorí z nich ani len netušili, že sa dá niečo podobné vyrobiť z ovocia, zeleniny, korenín, atď. Nakoniec svojimi telami odmerali približne 300 – ročnú lipu pred kostolom a načerpali z nej energiu do ďalšieho vzdelávania sa.
Exkurzia Osvienčim - Krakov - Vielička
Deviataci a osem ôsmakov v dňoch 3. - 4. 10. 2018 sa zúčastnili dejepisnej exkurzie do Poľska. V prvý deň navštívili koncentračný tábor v Osvienčime, zapísaný na zozname svetového dedičstva UNESCO. Dodnes sa tu zachovalo 45 murovaných a 22 drevených barakov. Viditeľné sú aj zvyšky plynových komôr a kremačných jám pre pece. Popoludní si prehliadli historické centrum Krakova: Rynek Glowny, jedno z najväčších námestí v Európe postavené v renesančnom štýle, na ktorom dominuje stredoveká a dodnes funkčná tržnica Sukienica, Mariánsku baziliku s dvomi rôzne vysokými vežami. Druhý deň pokračovali v prehliadke Krakova - hradu Wawel a presunuli sa do jednej z najstarších soľných baní na svete nachádzajúcu sa pri obci Vielička neďaleko Krakova. V hĺbke 130 metrov sa nachádza soľné múzeum a v hĺbke 211 metrov stredisko na liečenie ochorení dýchacích ciest. fotogaléria
Imatrikulácia prvákov
Utorok 25. 9. 2018 bol významný deň pre našich najnovších žiakov. V mene žiakov našej školy pripravili deviataci slávnostné imatrikulácie na prijatie prvákov. Pozvané boli i triedne pani učiteľky, pani riaditeľka, pani zástupkyňa, rodičia i starí rodičia. V trolovom svete plnom zábavy, rozprávkových bytostí, napínavých úloh, hudby i tanca pocestovali svetom cez jednotlivé kontinenty a spoločne všetci zvládli pripravené úlohy. Z rúk deviatakov dostali sladkú odmenu i Imatrikulačný list o oficiálnom prijatí do novej školy.
Európsky deň jazykov
26. september je Radou Európy vyhlásený za Európsky deň jazykov. Aj tento rok sme na tak významný deň nezabudli. Na hodinách anglického a nemeckého jazyka sa žiaci na 2. stupni opäť zoznámili s ďalšími európskymi jazykmi prostredníctvom internetu. Pracovali na počítačoch a tabletoch a vyhľadávali rôzne slová z oblastí ako napr. oblečenie, jedlá, nábytok, zvieratá, náradie...... Každý žiak vytvoril peknú kartičku a tie najkrajšie sme vybrali na nástenku. Deň spolužiakom spríjemnili aj dievčatá z Poškorádia a každá vyučovacia hodina začala pesničkou v inom cudzom jazyku. Žiakov na 1.stupni navštívila p. Harnová a spolu so svojím synom, ktorý prišiel oblečený v školskej uniforme z Brightonu, nám priblížili život, zvyky, tradície a školský systém vo Veľkej Británii. Okrem toho prácu a celý deň žiakom osladili aj pani kuchárky malou ochutnávkou. Anglický čaj s mliekom žiakom veľmi chutil.
„Plamienka driemavá“
V piatok 21. 9. 2018 sa žiaci 3. B triedy učili netradične. Maliarka, umelkyňa a ilustrátorka Eva Plamienka Dudášová učila žiakov slovenský jazyk, vlastivedu, prírodovedu a výtvarnú výchovu. Žiaci sa dozvedeli, kde sa nachádza Orava, Zázrivá, Vyšný Kubín a Dolný Kubín, kde sa nachádza Záchranná stanica a Ekocentrum Zázrivá a čo je jej náplňou práce. Vysvetlila žiakom, čo majú urobiť pri nájdení poranených živočíchov alebo nesamostatných mláďat. Rozprávala o vtákoch našich hôr a záhrad, aké sovy máme v našej krajine. Orol skalný zaujal chlapcov. Dozvedeli sa, ako ľudia nielen chránia, vytvárajú medzinárodné projekty na záchranu tohto majestátneho dravca, ale ohrozujú jeho existenciu pytliactvom a vykrádaním hniezd. Čítanie z mladosti M. Figuli zaujalo dievčatá. Žiaci sa naučili kresliť Plamienku driemavú a Orla skalného, pričom sa spoločne zabavili. Plamienka Evka im ukázala ilustrácie, obrázky zvierat a prírody, ktoré vymyslela a nakreslila. Žiakom sa tento deň tak páčil, že by si ho chceli zopakovať a pozvať Plamienku znova medzi nás.
Touto cestou chceme poďakovať našej milej Evke Plamienke Dudášovej za krásne zážitky, nové vedomosti, milý prístup, prekrásne obrázky, darčeky a jej láskavý úsmev.
Hosť z Dolného Kubína
V piatok 21. 9. 2018 do našej školy pricestoval z Dolného Kubína vzácny hosť - maliarka a ilustrátorka Eva Plamienka Dudášová z rodiny Margity Figuli. Rozprávala deťom o Margite Figuli, Vyšnom Kubíne, rodisku jej rodiny a o ich rodnom dome, v ktorom sa narodil aj P. O. Hviezdoslav. Čítala tretiakom z tvorby Margity Figuli. Žiaci zaujato počúvali príbehy z mladosti spisovateľky. Balada o Jurovi Jánošíkovi sa žiakom veľmi páčila. Milá Plamienka priniesla deťom maľovanky Juríčka a obrázky z vlastnej tvorby. Na záver hodiny rozdala žiakom obrázky a pohľadnice, z ktorých sa deti veľmi tešili .
Čistiareň odpadových vôd (ČOV)
V piatok 21.9. 2018 naši ôsmaci v rámci účelového cvičenia absolvovali turistickú vychádzku a navštívili ČOV v Hliníku nad Hronom. Pán Krátky ich oboznámil s celým procesom čistenia komunálnych vôd, dozvedeli sa, že bola vybudovaná v roku 2000 a r. 2012 kompletne zrekonštruovaná. Je postavená pre 4200 obyvateľov, takže ešte máme v Hliníku rezervu. Pracuje bez chémie, využíva mechanické a biologické metódy čistenia. Na vlastné oči a nosy sa žiaci presvedčili, aká voda priteká do čističky a aká vyteká.
Vychádzka na Kamenné more
V piatok 21. 9. 2018 sa naši deviataci v rámci jesenného účelového cvičenia vybrali pešo cez Hlinícku horu, Nividzskú dolinu, popri vyhnianskej záhradkárskej oblasti až na najväčšie vulkanitové kamenné more na Slovensku na úpätí vrchu Kamenná pri Vyhniach (od roku 1937 prírodná rezervácia). Na ich bezpečný presun lesom dohliadal aj vlčiak. Tí, ktorým zostali sily aj na peší návrat domov, prešli cca 11 km. Všetci však zažili krásny jesenný turistický deň.
Kurz s anglickým lektorom
Vážení rodičia,
spoločnosť TalkTalk ponúka Vašim deťom intenzívny kurz angličtiny s rodenými lektormi.
Kurz sa uskutoční v termíne 18.-22.3.2019 v ZŠ Hliník nad Hronom. V prípade záujmu o kurz vyplňte, prosím, predbežný prihlasovací on-line formulár. Po prihlásení žiak dostane záväznú prihlášku s ďalšími informáciami. Prihlásiť sa môžu aj žiaci 1.stupňa na 15-hodinový kurz. Prihlasovanie končí 30.septembra 2018.
3. september 2018
Slávnostné otvorenie školského roka 2018/2019
Veľa úspechov...
Letný tábor Harryho Pottera
26 detí prežilo júlový prázdninový týždeň v letnom tábore. Okrem zdokonaľovania sa v angličtine s Michalom a Jankou na deti čakalo množstvo zaujímavých aktivít, tvorivé dielne, detská zábavná olympiáda či celodenný výlet do Banskej Štiavnice. Naučili sa nové tance s Lenkou, táborovú hymnu. Na záver všetci dostali certifikát o absolvovaní letnej jazykovej školy. Pozrite si krátke video.
Koncoročné odmeňovanie
Záver školského roka sa nesie nielen v rozdávaní vysvedčení, ktoré odrážajú celoročnú prácu žiakov o ich získaných vedomostiach, ale aj v odmeňovaní žiakov za ich aktívnu reprezentáciu školy v športových a vedomostných súťažiach. Malý darček a diplom prevzatý od vedenia školy za potlesku všetkých spolužiakov je úprimným ocenením ich snaženia.
e-Twinning projekt „Christmas with us“
Cieľom projektu bolo poskytnúť žiakom kontakt s anglickým jazykom v neformálnom a skutočnom kontexte, podporovať medzikultúrne mosty medzi žiakmi rôznych národností,rozvíjať lexikón a schopnosť písať a chápať anglický jazyk,podporovať komunikatívnu interakciu, spoločné a samostatné učenie. Partnerskou krajinou nám bolo Taliansko. Zapojilo sa doň 14 žiakov z 5.A a 5.B triedy. Komunikácia prebiehala v anglickom jazyku. Prostredníctvom padletu sme sa navzájom predstavili. V prezentácii sme partnerskú krajinu oboznámili s našou obcou a so Slovenskom. Výsledkom projektu bolo vytvorenie spoločného trojjazyčného obrázkového slovníka z bežných slov o Vianociach – joomag. Práca na projekte sa žiakom veľmi páčila a bol viditeľný záujem i zmysel učenia sa cudzieho jazyka.
Prednes poézie a prózy v anglickom jazyku
V júni sa na našej škole uskutočnila súťaž v prednese anglickej poézie a prózy. Súťaže sa zúčastnili žiaci 1. i 2. stupňa, spolu 12 žiakov. Žiaci si takýmto spôsobom cibria pamäť a uvažovanie v anglickom jazyku. Všetkým patrí veľký obdiv a potlesk.
Výstava výrobkov z hliny
Výstava dekoračných i úžitkových hlinených výrobkov na konci šk. roka bola výsledkom práce žiakov z krúžku „Hra s hlinou“. Žiaci sa počas neho oboznámili s hlinou, rozvíjali jemnú motoriku a tvorivosť. Získali základy točenia na hrnčiarskom kruhu a získali zručnosť pracovať s plátkom hliny. Naučili sa odlievať a glazúrovať hlinené výrobky, ktoré prezentovali aj na školských akciách. Svoje výrobky predávali na vianočnom jarmoku. I tento rok sme sa zapojili do súťaže „Ochranárik 2018“, kde práca z hliny vyhrala 1. miesto v okresnom kole. Naše práce poslúžili aj ako presenty ku Dňu matiek.
Divadlo Jozefa Gregora Tajovského vo Zvolene
Žiaci 2., 3. a 4. ročníka našej školy v tomto školskom roku dvakrát navštívili Divadlo Jozefa Gregora Tajovského. Najprv videli predstavenie „Smelý Zajko“ a v júni divadelné predstavenie „Polepetko“. Pre žiakov to bola výzva, hlavne pre tých mladších, pretože cestovali verejnou dopravou – vlakom. Deti spoznali vlakovú stanicu, cestu zo stanice do divadla a samotné priestory divadla. Žiakov takouto formou učíme samostatnosti a zodpovednosti.
ENERGOLAND Mochovce
V predposledný týždeň školského roka (20.6.) sme sa všetci ôsmaci vydali na dobrodružnú exkurziu – odyseu energie do najmodernejšieho infocentra - Energoland Mochovce. Najprv nás čakala cesta vlakom do Levíc, potom autobusom ku vzdelávaciemu stredisku priamo vedľa obrovských chladiacich veží jadrovej elektrárne. Preskúmali sme celú evolúciu energie od veľkého tresku až po blízku budúcnosť (3D film), zistili sme, ako s energiou narábal človek v minulosti a ako dnes. Vyskúšali sme si niektoré z 33 interaktívnych sekcií, ktoré nám poskytli informácie o rôznych energiách, ich využití, o pozitívach i negatívach jednotlivých spôsobov výroby elektriny. Mali sme priestor aj na "vybláznenie sa" - pred termozrkadlom, jazdou na motorke, crazy fotením v imaginárnych priestoroch elektrárne.
Oravský hrad - klenot medzi slovenskými hradmi
Oravský hrad je nepochybne jeden z najznámejších a najkrajších hradov na Slovensku. O tom sme sa presvedčili s triedami 6.A, 6.B a 7.B na našom koncoročnom výlete. Dozvedeli sme sa, že medzi jeho najvýznamnejších hradných pánov patril Matej Korvín, rodina Turzovcov či Jozef Pálfi alebo, že sa tu nakrúcalo viacero slovenských rozprávok – Kráľ Drozdia brada, Sokoliar Tomáš... Vypočuli sme si tajomnú legendu o Čiernej panej / Alžbete – manželky Juraja Turzu, ktorá blúdi s lampášom po hrade a dohliada naň. Aby tých zážitkov nebolo málo, na troch pltiach sme splavovali rieku Oravu a vypočuli sme si od pltníkov kopec vtipných príbehov i zaujímavostí. A dokonca niektorí z našich žiakov si túto záslužnú prácu pltníka mohli po ceste vyskúšať. Bol to skvelý deň.